Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wojownik
4 Wrzesień 2009
Przesłania Taekwon-do
Autor Wiadomość
Wachu 
Posiada 1 dan


Trenuję: Aikido, Kendo
Dołączył: 18 Cze 2005
Posty: 23
Skąd: Kłodzko
Wysłany: 15 Wrzesień 2005   Przesłania Taekwon-do

Może ktoś będzie w stanie mi udzielić pewnych wyjaśnień. Otóz jakiś czas temu miałem przyjemność trenować sobie taekwondo. Lecz po dwuch latach zorientowałem się że ja wogóle nie wiem oco chodzi w tej sztuce walki. Może to tylko w mojej sekcji było a może ogólnie jest przyjęta myśl przewodnia " kto mierzy w przeciwnika mierzy w samego siebie", nie mam pojęcia czy to dosłownie traktować czy jakąś metafore czy coto jest. Wciskali mi to dwa lata, a przecież jakby nie patrzeć żołnierze koreańscy to mistrzowie taekwondo, a wkońcu oni mają zabijać, a nie "mierzyć w samego siebie".
Przykładowo z egzaminu wyrzucono jednego kumpla za to że wykonał uśmiercający cios(oczywiście imitował uśmiercenie), o ile dobrze pamiętam to zdawał na czerwony pas.
Po dwuch latach zrezygnowałem właściwie tylko dlatego, że nie docierały do mnie idee jakie mi wpajano. Pozostałem przy Aikido i tam się odnalazłem.
Więc jeśli ktoś rozumie te przesłania taekwonodo to prosiłbym o pewne wyjaśnienie co one mogą oznaczać.
 
 
 
romanz2 
Posiada 4 dan

Trenuję: br
Wiek: 47
Dołączył: 23 Kwi 2005
Posty: 543
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16 Wrzesień 2005   

Cóż to takie sztuczne dorabianie ideologii do czegoś nie skutecznego :) Taekwondo i Aikido to wg tego co czytałem nie skuteczne style, więc czymś muszą nadrobić- ideologią. Cóż walczyłem z Aikidowcem, Aikido jest nie złe, ale nie nadaje się za bardzo do walki, przy najmniej nie wszystko co tam pokazują.
_________________
Hax
 
 
Wachu 
Posiada 1 dan


Trenuję: Aikido, Kendo
Dołączył: 18 Cze 2005
Posty: 23
Skąd: Kłodzko
Wysłany: 16 Wrzesień 2005   

Oj pierdoły żeś wyczytał gdzieś tam. A tej walki to raczej nie stoczyłeś z jakimś mistrzem Aikido, a przecież czy jakaś sztuka walki jest niezwykle skuteczna zaczym mistrzostwo się osiągnie? Taekwondo jest skuteczne bo wiem sam widziałem jak "taekwondzista" trzech kolesi rozgrzmocił w jednej chwili sprawnymi kopniakami , jednego grzmotną tak że karetke trzeba było wzywać. Sztuki walki są skuteczne jeżeli umie się je wykorzystać. Przypuszczam że miałeś tyle z Aikido styczności co nic, więc generalnie nic nie możesz na ten temat powiedzieć. Już kiedyś pisałem chyba że w Aikido to pierwsze dwa lata to się wogole uczy poruszać poto żeby później móc zacząć ćwiczyć techniki aikido. Nie oczekuj od kogoś kto ćwiczy krótko, że będzie potrafił niesamowite rzeczy. Aikido jest dla wytrwałych a nie byle kogo... Najpierw się poznaje siebie potem idzie się dalej by poznać jak pokonać przeciwnika, a nie naodwrót....A jeżeli chodzi o taekwondo to nie rozumiem czemu mieliby w ten sposób cokolwiek nadrabiać, to raczej nie idzie jako zachęta do taekwondo.
Więc dalej nie rozumiem tych myśli przewodnich taekwondo :-)
Chociaż może faktycznie to takie sztuczne dorabianie jakiś ideologi...

Pozdrawiam
 
 
 
romanz2 
Posiada 4 dan

Trenuję: br
Wiek: 47
Dołączył: 23 Kwi 2005
Posty: 543
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16 Wrzesień 2005   

Co do Aikido i Teakwondo- To pierwsze ma skuteczne uderzenia np. ataki na atemi (przynajmniej ponoć- sam słyszałem z pewnych źródeł o nauce atemi w jujitsu) A Taekwon-do znam tylko z opisów... jego nie stkuteczności. Cóż to, że styl jest mniej skuteczny nie oznacza, że do niczego się nie nadaje. Ale Taekwondo kojarzy mi się tylko z programem na tv4 "Relaks z Teakwon-do" czy jakoś tak... i z treścią reklamy "poczuj relaksujący wpływ ćwiczeń z kijem, halabardą". Cóż na reklamówce nie źle wymiatali bronią, ale to takie pokazowe było bardziej. Za to widziałem jak pewien opiekun na obozie na którym byłem to ćwiczył. Cóż garda i dziwne ruchy nóg przypominały mi style kung fu modliszki czy tym podobne rzeczy. Więc pewnie nak jak w kf częśc ciosów jest dobra a część widowiskowa.
_________________
Hax
 
 
snake
[Usunięty]

Wysłany: 27 Styczeń 2007   

Zdaje mi się że trenowałeś TKD WTF a ja trenuję ITF. Zasadą ITF'u jest UUWOO czyli uprzejmość, wczciwość, wytrwałość,opanowanie, odwaga. Romanz2 SZTUKA walki w tkd ci się nie przyda masz racje bo to są układy formalne czyli kilka uderzeń i bloków w określonej pozycjii i kolejności, ale walka sportowa jest podobna do tej w życiu tylko w sporcie liczy się liczba zadanych uderzeń w i kopnięć w opszar punktowany a w nie siła (odwrotnie niż w życiu). Akorat nasz trener daje też nakład na walkę w realu.
 
 
Kenji 
Posiada 1 dan


Trenuję: Taekwondo,Ninjistu,LeParkour
Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 6
Skąd: Zbąszyń
Wysłany: 3 Luty 2007   

Trenuje TKD WTF...ta sztuka mowi ze mamy za jej pomocą budowac swiat...czynic dobro...za pomocą miłosci i sztuki owej budowac lepsze jutro...niczym w aikido właśnie...uzywac jej tylko wtedy kiedy jest to niezbędne i wtedy dawac z siebie wszystko...być moze w tym haśle chodziło o czysto honorowe zagranie...nie atakuj pierwszy...atakuj po ataku...ale jest w tym napewno głębsza idea...
_________________
"Ci,którzy mają umysły pełne dysharmonii są z góry przegrani"-Morihei Ueshiba
 
 
 
TKDfighter 
Posiada 1 dan

Trenuję: Tae Kwon Do
Wiek: 31
Dołączył: 04 Lip 2008
Posty: 1
Skąd: Kraków
Wysłany: 4 Lipiec 2008   

Ja trenuje TKD ITF i dla mnie TKD jest sposobem na życie.
Ta sztuka walki daje mi siłe do życia i poczucie spełnienia. Jak chodzi o sens tej sztuki walki trzeba go szukać w sobie...
_________________
Żeby dojść do celu trzeba najpierw wyruszyć w drogę...
 
 
 
gebektul 
Posiada 1 dan

Trenuję: taekwon-do
Wiek: 36
Dołączył: 25 Gru 2009
Posty: 11
Skąd: szczecin
Wysłany: 26 Grudzień 2009   

po pierwsze trzeba znależć dobrego trenera.po drugie trzeba zacząć od podstaw.po trzecie trzeba być cierpliwym w sztukach(sportach)walki.oczywiście niechcę aby ktoś mnie uważał za jakiegoś super speca,ale wiem co mówie ponieważ mam za sobą troche lat spędzonyvh po dzisiejszy dzień na sali taekwondo.kiedyś twórca taekwon-do powiedział ze ono jest proste tylko niektórzy ludzie go nierozumieją oraz wprowadzają zle nawyki.jeszcze raz cierpliwość.pozdrawiam
_________________
hwarang
 
 
Amai 
Posiada 1 dan

Trenuję: Jeet Kune Do
Wiek: 30
Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 1
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 25 Sierpień 2010   

Z tego co czytałem o TKD i idei tej sztuki walki to nie jest ona wcale taka trudna, trzeba tylko pomyśleć i odpowiedz znaleźć w sobie :))) Oczywiście pewne jest że nie można od razu zrozumieć przesłania które kryje się za słowami "czyńmy dobro" bądź "nie atakuj pierwszy" itp... Żyjemy w 21 wieku i niektóre ideologie trzeba trochę zmodyfikować, bo czy jesteśmy w stanie wytłumaczyć koledze na ulicy który domaga się walki że to nie jest potrzebne? czy słowa "czyń dobro" "nie atakuj pierwszy" przemówią do kogoś kto ewidentnie szuka guza? raczej nie  :-( ... I choć nie mam doświadczenia w życiu i walce a tym bardziej w dziedzinie sztuk walk(trenuje dopiero od 4 lat) staram się zrozumieć przesłania zawarte w sztukach walki i doszedłem do jednego wniosku który tak naprawdę jest bardzo prosty a mianowicie: Sztuki walki służą do obrony i wyrażania samego siebie a nie do atakowania i gnojenia słabszych :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Pozdrawiam
 
 
piotr432 
Posiada 1 dan

Trenuję: Taekwndo , samodzielnie boks
Dołączył: 28 Cze 2013
Posty: 2
Wysłany: 28 Czerwiec 2013   

Moim zdaniem Taekwondo to jedna z najłatwiejszych sztuk walk. Do tej pory ćwiczyłem dwie sztuki walki Taekwondo i Karate niestety karate znudziło mi się bo przez 5 treningów uczyliśmy podstawowej postaw dlatego z niej zrezygnowałem . A w taekwondo od razu uczyliśmy się kopnięć ( bo głównie w to obfituje ta sztuka walki ) . Ale nie wiem czy nie zaczac trenować czego nowego ( myślę nad Krav Maga , MMA lub karate)
_________________
Fan militariów ( w szerokim znaczeniu tego słowa )
 
 
Klaudyna 
Posiada 1 dan

Trenuję: IAIDO
Wiek: 39
Dołączyła: 18 Cze 2013
Posty: 11
Wysłany: 29 Czerwiec 2013   

Wiesz co, nie trenuję Taekwondo, ale wydaje mi się, że ta maksyma jest adekwatna dla każdej sztuki walki. Ja bym to tłumaczyła tak, że zawsze, kiedy wykorzystujesz sztuki walki przeciwko komuś, powinieneś liczyć się z tego konsekwencjami.
Zawsze może się okazać, że trafisz na kogoś lepszego od siebie. Przecież w sztukach walki bardzo często o zwycięstwie decyduje, czy potrafisz obrócić gwałtowny atak przeciwnika przeciw niemu. Kiedy wzbudzasz w sobie nadmierną agresję, nie kontrolujesz sytuacji i przegrywasz już na starcie. Z drugiej strony, jeśli wykorzystasz umiejętności, aby kogoś skrzywdzić, czy nawet zabić, to też oczywiście musisz się liczyć z tego następstwami. Nadmiernie agresywnych, albo nastawionych tylko na efektowne ciosy uczniów kara się, albo pozbywa się ich, ze względu na to, ze wpływają oni na dobre imię całej szkoły, a nawet całej dyscypliny. Nikt nie chciałby mieć w sąsiedztwie szkoly sztuk walki, której uczniowe znani byliby z tego, że tluką kogo popadnie, dlatego nauczyciele utzymują ścisłą dyscyplinę i agesywne zachowania wolą tlumić w zarodku.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group